INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Apolonia Maria Sznage (Schnage, Sznażanka, Sznage-Zielińska, Sznage-Andruszewska, 1.v. Zielińska, 2.v. Andruszewska)      Maria Sznażanka, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej z 1890 r.

Apolonia Maria Sznage (Schnage, Sznażanka, Sznage-Zielińska, Sznage-Andruszewska, 1.v. Zielińska, 2.v. Andruszewska)  

 
 
1864-02-02 - ok. 1942
Biogram został opublikowany w XLVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2012-2013.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sznage (Schnage, Sznażanka, Sznage-Zielińska, Sznage-Andruszewska) 1.v. Zielińska, 2.v. Andruszewska Apolonia Maria (1864 – ok. 1942), tancerka, aktorka.

Ur. 2 II w Warszawie, była córką Feliksa Sznagiego, rękawicznika, oraz Agnieszki z Wiśniewskich, zapewne krawcowej, udzielającej także lekcji kroju i szycia na maszynie.

S. ukończyła szkołę baletową przy Warszawskich Teatrach Rządowych (WTR) i od 13 I 1880 do 28 XII r.n. tańczyła w corps de ballet WTR. Uczyła się też aktorstwa w szkole dramatycznej Emila Derynga (działającej do r. 1882) oraz na lekcjach prywatnych u Jana Królikowskiego. Debiutowała 22 III 1884 w WTR rolą Ireny w „On będzie moim” Kazimierza Kaszewskiego. Następnie zagrała Klarę w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry i Adriannę w „Pożarze w klasztorze” T. Barrière’a. Jej grę uznano wówczas za szablonową, bez temperamentu i «przebłysku indywidualnego odczucia» („Kur. Warsz.” 1884 nr 191a). Na początku sierpnia 1886 ponownie wystąpiła w WTR i po dobrze przyjętych rolach epizodycznych otrzymała we wrześniu t.r. stały angaż; grała jednak nadal role drugoplanowe. W takich też rolach (Amelka w „Przed śniadaniem” Jana Aleksandra Fredry, Marynia w „Klubie kawalerów” Michała Bałuckiego) wystąpiła w maju i czerwcu 1891 we Lwowie. Ponownie jednak zagrała Klarę w „Ślubach panieńskich” (reż. Marceli Zboiński) i mimo krytycznego przyjęcia jej roli, otrzymała etat w zespole dramatycznym. Odtąd grała, głównie w przedstawieniach reżyserowanych przez Adolfa Walewskiego, m.in. Kamillę w „Żołnierzu królowej Madagaskaru” Stanisława Dobrzańskiego, Marysię w „Chłopach arystokratach” Władysława Ludwika Anczyca, Chochlika w „Balladynie” Juliusza Słowackiego i Emilię w „Naszych najserdeczniejszych” V. Sardou (ostatni raz 17 VII 1893). W roli Kasztelanowej Dembińskiej w „Stu diabłach” Franciszka Domnika «mówiła w tempie nieco powolniejszym, co wyszło na korzyść [...]. Ruchy [...] były ładne i wdzięczne» („Gaz. Lwow.” 1892 nr 10). Od 31 I 1894 występowała w Teatrze Miejskim w Krakowie, grając m.in. Marynię w „Klubie kawalerów”, Bronisławę w „Małżeństwie Apfel” Kazimierza Zalewskiego, Martę w „Ćwiartce papieru” Sardou i Anielę w „Wielkim człowieku do małych interesów” A. Fredry, a także rolę męską – Wilhelma Forda w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” W. Shakespeare’a. W innej roli męskiej, Zanetta w „Przechodniu” F. Copéego, «okazała się wyposażoną w piękny organ głosu i postać nadającą się do ról dramatycznych» (K. Estreicher). Występu w roli Amelii Tichard w „Oj mężczyźni, mężczyźni” Zalewskiego, zdaniem Władysława Prokescha, «szczerze powinszować jej można, jako zapewniającego [...] pomyślny zwrot w jej karierze» („Echo Muzycz., Teatr. i Artyst.” 1894 nr 43).

W miesiącach letnich l. 1896 i 1897 występowała S. (m.in. z Gabrielą Zapolską) w teatrzyku ogródkowym «Wodewil» w Warszawie. Po otrzymaniu w Krakowie dymisji «z przyczyn związkowych» spędziła sezon zimowy 1897/8 w teatrze łódzkim, kierowanym przez Michała Wołowskiego. Bez większego powodzenia zagrała 23 VII 1898 Mozesę w prapremierze „Jojnego Firułkesa” Zapolskiej (reż. Ludwik Solski) w warszawskim «Wodewilu», gdzie ponownie występowała również latem w r.n. Z zespołem Felicjana Felińskiego grała w sezonie 1899/1900 w Sosnowcu m.in. w „Zaczarowanym kole” Lucjana Rydla (reż. Henryk Tadeusz Halicki) i „Karykaturach” Jana Augusta Kisielewskiego. Na sezon 1900/1 ponownie otrzymała angaż w Teatrze Miejskim w Krakowie; występowała jednak bez sukcesu, m.in. jako Maria w „Tamtym” Zapolskiej i Pani Kanit w „Onych” H. Bahra (reż. Kazimierz Kamiński); pod koniec sezonu Karol Estreicher charakteryzował ją jako «osobę znaną z przekwitającej urody i jednostajności gestów zwracanych do publiczności, a nie do akcji na scenie». W warszawskim «Wodewilu» grała latem 1901 tytułową postać w „Małce Szwarcenkopf” Zapolskiej. Od listopada t.r. występowała z teatrem Bolesława Bolesławskiego w Odessie i Petersburgu; zagrała m.in. Klarę w „Zemście” A. Fredry i Baśkę w „Panu Wołodyjowskim” wg powieści Henryka Sienkiewicza. Latem 1902 wróciła do zespołu sosnowieckiego, grając m.in. Księżniczkę Zofię w „Żydach” Józefa Korzeniowskiego i Desdemonę w „Otellu” Shakespeare’a. W sezonie 1902/3 występowała w Teatrze Polskim w Poznaniu: jako Leonia de la Villegontier w „Walce kobiet” E. Scribe’a i E. Legouvé’a oraz Hero w „Wiele hałasu o nic” Shakespeare’a; partnerowała występującej gościnnie Helenie Modrzejewskiej. Była też Elką w „Mężczyźnie” Zapolskiej, Zosią w „Dziadach” Adama Mickiewicza oraz tytułową Monną Vanną w dramacie M. Maeterlincka. Recenzent „Dziennika Poznańskiego” (1903 nr 107) uznał, że «siła talentu p. Sznage spoczywa w rolach lirycznych, naiwnych i salonowych». W sezonie letnim 1903 ponownie grała z zespołem Felińskiego w Sosnowcu, a także w Dąbrowie Górniczej. Zaangażowana we wrześniu 1904 do Teatru Ludowego w Krakowie, wystąpiła w sztukach Zapolskiej jako: Małka Szwarcenkopf, Gusta w „Jojnem Firułkesie”, Józia w „Tamtym”, Kaśka Olejarek w „Kaśce Kariatydzie” i Wilhelminka w „Zaszumi las”, a także Maryna w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego (reż. Feliks Stradiot); zyskała pochlebne opinie krytyki („Czas” 1904 nr 240, „Nowa Reforma” 1905 nr 58, 89). W l. 1906–8 była okresowo aktorką Teatru Miejskiego we Lwowie. Uczestniczyła też w tym czasie w objazdach po Galicji Teatru Gabrieli Zapolskiej pod kierownictwem Stanisława Janowskiego; od 14 III do 11 IV 1907 grała Juliasiewiczową w „Moralności pani Dulskiej” (reż. Walewski), a od 5 III do 13 IV 1908 Żonę w „Ich czworo” (reż. Franciszek Frączkowski).

W l. 1908–11 w Teatrze Polskim w Poznaniu grała S. w sztukach Zapolskiej (m.in. Muszkę w „Skizie”, reż. Zygmunt Werowski), Shakespeare’a (Violę w „Wieczorze Trzech Króli” i Julię w „Romeo i Julii”) oraz Słowackiego (Księżniczkę w „Śnie srebrnym Salomei” Słowackiego, reż. Werowski). Wystąpiła także jako Stanisława Podlipska w „W sieci” i „Ostatnim spotkaniu” Kisielewskiego, Irena Arkadina w „Mewie” A. Czechowa oraz Klara w „Ślubach panieńskich”. Na benefisie swoim i drugiego męża, Mariana Andruszewskiego, zagrała 25 III 1911 Rozalindę w „Jak wam się podoba” Shakespeare’a. Następnie wróciła do Lwowa. Razem z córką Anną i Andruszewskim wystąpiła w 1. poł. r. 1912 w filmie „Pomszczona krzywda” (reż. zapewne Zygmunt Wesołowski). W teatrze grała w tym czasie głównie w farsach francuskich m.in. „Dewotce” (inny tytuł „Serafina”) Sardou i „Adrienne Lecouvreur” Scribe’a i Legouvé’a. W Krakowie w Miejskim Teatrze Powszechnym zagrała w maju 1919 Podstolinę w „Zemście”, a jesienią t.r. zaangażowała się do otwartego 25 X Teatru Bagatela; grała tam głównie w farsach, m.in. Edytę w „Hiszpańskiej musze” F. Arnolda i E. Bacha (reż. Ludwik Czarnowski), Radczynię w „Konfekcji męskiej” F. Molnara oraz Maszę w „Tancerce” M. Lengyela (obie w reż. Franciszka Wysockiego). Jako Lady Braknel w „Bracie marnotrawnym” O. Wilde’a (reż. Wysocki) «trafnie nakreśliła karykaturę niewolnicy konwenansu» (T. Żeleński-Boy). Grała tytułową rolę w „Złotej cioci” P. Gavaulta, Ciocię Kundzię w „Panu pośle” Mieczysława Fijałkowskiego (reż. Wysocki), Panią de Vertal w „Kurniku” T. Bernarda. Nadal szczególnie chętnie występowała w sztukach Zapolskiej, jako Juliasiewiczowa, a także Daumowa w „Pannie Maliczewskiej” (oba spektakle w reż. Jana Nowackiego) i Milewska w „Żabusi” (reż. Zygmunt Noskowski). W roli Matki w „Poławiaczu cieni” J. Sarmenta (reż. Józef Sosnowski) skrytykowano S. za rutynę („Czas” 1924 nr 117). Jako Pani de Brienne w komedii P. Armonta i M. Gerbidona „On, ona i mama” (reż. Zygmunt Nowakowski) obchodziła 30 VI 1924 w krakowskim Teatrze Bagatela jubileusz trzydziestolecia pracy scenicznej.

Na sezon 1925/6 przeniosła się S. ponownie do Teatru Miejskiego we Lwowie. W l. 1928–30 grała w Teatrze Pomorskim w Toruniu. W styczniu 1929 wystąpiła w „Domu otwartym” Bałuckiego (reż. Leopold Zbucki), wystawionym przez koło teatralne toruńskiej Szkoły Podchorążych Artylerii. Po przejściu na emeryturę zapewne zamieszkała we Lwowie. W Teatrze lwowskim zagrała jeszcze 28 IV 1936 M-lle Dupont w „Nieusprawiedliwionej godzinie” S. Békeffyego (reż. Konstanty Tatarkiewicz). Należała do ostatnich przedstawicielek salonowej «grande dame», słynęła z «dystynkcji ruchów i szlachetnego umiaru w grze» („Ilustr. Kur. Codz.” 1924 nr 177). Wg Zofii Ordyńskiej była «zawsze dobrze zrobiona, włoski utlenione na blond, wysznurowana, elegancko ubrana [...]. Z wiekiem nabrała [...] manier w wysławianiu się przez nadużywanie samogłoski „e” [...]. Mówiła nie Kraków, lecz „Keraków”, stąd w „Bagateli” przezwano ją „mema Sznage”». S. zmarła ok. r. 1942 we Lwowie.

S. była dwukrotnie zamężna. W małżeństwie z nieznanym bliżej Zielińskim miała dwie córki, z których młodsza, Anna Zielińska 1.v. Witwicka, 2.v. Towarnicka (1885–1940), była aktorką (w prasie często mylona z S.). Drugi mąż, Marian Andruszewski (1878–1915), aktor i reżyser, przebywał od r. 1912 w zakładzie dla nieuleczalnie chorych we Lwowie. Małżeństwo to pozostało bezdzietne.

 

Fot. prywatne i w rolach w: B. Narod., Muz. Teatr. w W.; – Maśnicki J., Stepan K., Pleograf. Słownik biograficzny filmu polskiego 1896–1939, Kr. 1996 (dot. męża S., Andruszewskiego); Słown. Teatru Pol. (bibliogr., fot., błędnie, że w l. 1904/5 grała w Poznaniu); – Czachowska J., Gabriela Zapolska, Kr. 1966; Dąbrowski S., Materiały do historii teatru polskiego 1896–1918, w: 75 lat Teatru Polskiego w Poznaniu, P. 1951 s. 364, 369, 381, 384, 388, 390 (liczne błędy); Estreicher K., Teatra w Polsce, Kr. 1992 IV; Filler W., Melpomena i piwo, W. 1960; Grzymała-Siedlecki A., Tadeusz Pawlikowski i jego krakowscy aktorzy, Kr. 1971; Hahn W., Shakespeare w Polsce, Wr. 1958; Kowalska A., Teatr „Bagatela” – królestwo farsy (1919–1926), „Krzysztofory. Zesz. Nauk. Muz. Hist. M. Kr.” 2007 nr 25 s. 185; Kwaskowski S., Teatr w Toruniu 1920–1939, Gd.–Bydgoszcz 1975 s. 258–72; Mucha B., Artyści polscy w nowożytnej Rosji, Ł. 1994; Olszewski K., Z kronik teatralnych Zagłębia i Śląska, Kr. 1960; Szkoła Podchorążych Artylerii ku uczczeniu dnia promocji roczników 1927–1929, 1928–1930, Tor. 1929–30 s. 48; Wosiek M., Historia teatrów ludowych. Polskie zespoły zawodowe 1898–1914, Wr. 1975; – Estreicher K., Fach J., Sprawozdania Komisji Teatralnej w Krakowie 1893–1911, Oprac. D. Poskuta-Włodek, W. 1992; Ordyńska Z., To już prawie sto lat..., Wr. 1970 s. 167–8; Repertuar teatru krakowskiego 1899–1905, Oprac. A. Solarska-Zachuta, W. 1979; Repertuar teatru polskiego we Lwowie 1886–1894, Oprac. B. Maresz, M. Szydłowska, Kr. 1993; Repertuar Teatrów Miejskich we Lwowie pod dyrekcją Wilama Horzycy 1932–1937, Oprac. Z. Osiński, W. 1992; Wspomnienia aktorów (1800–1925), Oprac. S. Dąbrowski, R. Górski, W. 1963; – „Czas” 1920 nr 65 (T. Żeleński-Boy), 1923 nr 194, 1924 nr 148; „Echo Muzycz. i Teatr.” 1883/4 nr 26, 35, 42; „Echo Muzycz., Teatr. i Artyst.” 1886 nr 149, 150, 153, 1891 nr 19, 21, 23, 24, 27, 28; „Gaz. Lwow.” 1918 nr 5; „Ilustr. Kur. Codz.” 1920 nr 74, 289; „Ilustr. Przegl. Teatr.” 1921 nr 21; „Kur. Warsz.” 1884 nr 143a, 1886 nr 217, 218; „Naprzód” 1921 nr 27, 115; „Pam. Teatr.” 1963 z. 1–4 s. 373, „Rozwój” 1923 nr 162; „Słowo Pomor.” 1928 nr 204, 280; – Arch. Artyst. i B. Teatru im. J. Słowackiego w Kr.: Afisze, sygn. 1893/4; B. Raczyńskich: Afisze.

Agnieszka Wanicka i Roman Włodek

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.